Lokalni inwestorzy i turyści coraz częściej poszukują możliwości kupienia lub przynajmniej noclegu w tradycyjnych chatach sudeckich w Międzygórzu. Czy można u nas takie domki znaleźć?
Przede wszystkim należy ustalić czym charakteryzuje się architektura sudecka.
Większość takich chat ma konstrukcję wieńcową (czyli obrys domu zbudowany jest z drewnianych belek układanych na narożnikach na zakładkę i tzw. zamek) na murowanej podmurówce. Belki takie w Sudetach zazwyczaj obijało się deskami a niekiedy też po prostu bielio (obrzucało rzadką zaprawą).
Charakterystyczne jest pionowe deskowanie ścian. Czasem obejmuje ono cały dom, ale często widoczne jest tylko na ścianach szczytowych. Szersze deski na łączeniach uszczelnione są wąskimi, aby w szczeliny nie dostawała się wilgoć. Niekiedy jedne i drugie belki malowane były na kontrastowe kolory.
Domy najczęściej jest ustawiane były kalenicą równolegle do drogi. Drzwi umieszczone są centralnie, a okna zazwyczaj symetrycznie po obu stronach, niekiedy otoczone dodatkowym obramowaniem. Symetryczne są również ściany szczytowe. Dach stromy, dwuspadowy, czasami o zmienionym kącie nachylenia (z zastosowanie tzw. przysuwnicy). Często tworzy on wyraźny okap na całej długości ściany kalenicowej.
Międzygórze zasadniczo się dzieli na dwa „obszary architektoniczne”. Centrum oraz niemal cała ulica Sanatoryjna to zabodowa willowa w stylu tyrolskim. Natomiast większość pozostałej części Międzygórza (ulica Śnieżna, końcówka ulicy Sanatoryjnej, przysiółki) zabudowana jest właśnie w stylu sudeckim. Wiele chat jest już zrujnowanych, ale można znaleźć przynajmniej kilka w dobrym stanie, nie zmienionym od ponad 100 lat. Tradycyjne chaty sudeckie można też znaleźć w innych okolicznych miejscowościach – Wilkanowie, Domaszkowie czy Marianówce.