Posted on

Maria Śnieżna to jeden z głównych celów odwiedzin w Międzygórzu. Ma nie tylko wartość religijną, ale jest po prostu przyjemną górą, z wejściem na którą poradzą sobie osoby w prawie każdym wieku. Dodatkowo rozpościera się z niej piękny widok na Kotlinę Kłodzką.

Jest kilka możliwości wejścia na Marię Śnieżną z Międzygórza. 

Najpopularniejszy jest czerwony szlak. Ale i tu są 2 możliwości.

Możesz zejść w kierunku Wodospadu Wilczki i stamtąd wspiąć się po schodach (a jest ich około 400) w górę do skały zwanej Baszta na Wodospadem. Schody te bywają wyzwaniem i na pewno poczujesz ciepło w mięśniach bez względu na swoją kondycję 🙂 Tę trasę można wybrać jako opcję powrotną.

Alternatywnie – należy wejść kawałek pod górę ulicą Sanatoryjną i za Pensjonatem Sarenka skręcić w lewo w asfaltową drogę. A po kilkuset metrach gdy droga asfaltowa będzie podążać w dół i odgałęzia się od niej szeroka leśna droga – należy wejść właśnie w tę drogę leśną. Po kolejnych kilkuset metrach spaceru (po płaskiej drodze), dojdzie się do tej samej Baszty nad Wodospadem.

Dalej droga będzie prowadzić w większośc po płaskim. Miniesz tzw. Dom Wśród Róż i odgałęzienie szlaku w kierunku Ogrodu Bajek i niedługo potem zacznie się ostrzejsze podejście. Nie jest ono jednak wybitnie trudne i jest już to końcówka drogi. Po 15-20 minutach znajdziesz się już przy Sanktuarium Maria Śnieżna.

Wejście łącznie zajmie Ci około godziny. 

Szlak z Międzygórza na Marię Śnieżną
Sanktuarium Maria Śnieżna i widok na Ziemię Kłodzką

Alternatywnie możesz wybrać szlak żółty lub niebieski. Są one jednak trudniejsze, dłuższe a nie odwdzięczają się jakimiś dodatkowymi atrakcjami. Aby wejść na te szlaki, obok wzmiankowanego pensjonatu sarenka, zamiast drogi asfaltowej należy wybrać wejście pod górę do lasu (minąć Willę Winkler). Zaletą jest, że oba szlaki przechodzą bezpośrednio obok Ogrodu Bajek, więc może być to dobry wybór jeśli chcesz zaliczyć te dwie atrakcje podczas jednej wycieczki. Albo dobra droga powrotna. Szlak żółty dodatkowo przechodzi przez tzw. Łąki Myśliwskie. Jeśli wspiąć się na ich górną krawędź można podziwiać dość ładny widok na okoliczne góry.

Schodząc czerwonym szlakiem możesz też zaliczyć Zaporę Wodną. W pewnym momencie, już na płaskim odcinku szlaku, blisko Międzygórza zauważysz po prawej strzałkę kierującą w dół zbocza. Nie ma tam oznaczenia szlaku, ale ścieżka jest wyraźna. Do zapory dotrzesz po około 15 min. 

Sanktuarium nie znajduje się na samym szczycie Góry Iglicznej, ale na wypłaszczeniu pod szczytem. Znajdziesz tam też bardzo przytulne schronisko turystyczne oferujące ciepłe i zimne napoje (również piwo) oraz proste posiłki (frytki, zapiekanki). Z schroniska rozpościera się piękny widok w stronę Śnieżnika. Nie ma tu możliwości płacenia kartą.

Na plebanii Sanktuarium również znajduje się kawiarnia i sklep z pamiątkami. 

Aby wejść na szczyt Góry Iglicznej musisz poświęcić na wspinaczkę jeszcze 15 min. Śnieżka na szczyt znajduje się bezpośrednio obok Sanktuarium i wyznaczają ją stacje Drogi Krzyżowej. Szczyt jest niepozorny i zarośnięty drzewami, nie ma z niego żadnego ciekawego widoku (chociaż są plany budowy wieży na nim). Najlepszy widok rozpościera się z bezpośredniego sąsiedztwa Sanktuarium. 

Sanktuarium można też odwiedzić samochodem, a niebawem również komunikacją publiczną. Dojazd jest od strony Marianówki, auto należy zostawić na parkingu w odległości około 10 min spaceru (wybrukowanym chodnikiem) od kościoła.