Posted on

Co to właściwie znaczy „domki z duszą”? Jaka jest dusza Międzygórza? Jak spędzić tu czas i gdzie kupić nocleg w Międzygórzu aby poczuć tę duszę? Spróbuje na te pytania bardzo subiektywnie odpowiedzieć.

Po pierwsze czym jest ta dusza Międzygórza? Powiedziałbym, że składają się na nią 3 elementy:

  1. Historia tego miejsca – nie jest tajemnicą, że Międzygórze przez wiele wieków było niemieckie, dopiero po II wojnie światowej weszło w granicę Polski. Jak na tak małą miejscowość, ma ono bardzo bogatą hsitorię, która obfitowała w wiele wybitnych postaci, które tę hsitorię kształtowały. Mowa tu na przykład o Mariannie Orańskiej, Rodzinie Jaenisch czy Weiss. Mimo polskiego dystansu do niemieckiej historii, w Międzygórzu raczej cieszy się ona szacunkiem, trochę nawet wdzięcznością, za to jakie to miejsce jest. Wielu współćzesnych właścicieli pensjonatów odwołuje się do tej hsitorii nazywając swoje miejsca nazwami zaczerpniętymi z historii (Villa Winkler, Trebla, Orańska, Marianna itp). Domek z duszą w Międzygórzu powinien zatem w jakiś sposób zawiązywać do tej historii lub być w niej osadzony.
  2. Przyroda – Międzygórze dzięki swoiemu unikalnemu położeniu, w głębkiej dolinie stworzonej przez dwa górskie potoki, tworzy odciętą od świata enklawę, zanurzoną w zieleni, gdzie nie dociera zgiełk świata, gdzie naprawdę można odciąć się od problemów i zachwycać ciszą, śpiewem ptaków, szumem potoków. To jest element międzygórskiej duszy. Dlatego takie domki z duszą w Międzygórzu powinny spajać się z tą przyrodą, być naturalne, nie ingerować w zbytnio w krajobraz, ukrywać się pośród drzew lub na zoboczach dolin. Pozwalać z tą przyrodą obcować.
  3. Architektura – kolejną naprawdę unikalną okolicznością Międzygórza jest jego architektura. I ma ona dwa oblicza – częś Miedzygórza reprezentuje architekturę tyrolską, której charakterystycznymi elemerntami są bogate drewniane zdobienia, galerie balkonowe, kilkupiętrowe pensjonaty o kosntrukcji drewnianej, nieraz z podmurówką, nieraz w postaci muru pruskiego. Drugim typem architektury tu obecnym jest wiejski typ zabudowy sudeckiej. Domy sudeckie zazwyczaj są bradzo proste, o konstrukcji wieńcowej, a więc drewniane ale często dodatkow tynkowane lub obite deskami. Zazwyczaj na planie prostokąta, kalenicą równolegle do drogi, symetryczne, z drzwiami umieszczonymi centralnie i niewielkimi oknami. Najczęściej parterowe z poddaszem użytkowym, ale nieraz większe oparte o zbocze, z dodakowym piętrem poniżej poziomu drogi. Dom z duszą w Międzygórzu powinien zatem uwzględniać te uwarunkowania architektoniczne, czerpać z nich, wtapiać się w nie.

Czy tego typu domki istnieją obecnie w Międzygórzu. Takie niezależne, w którym może spędzić czas rodzina z dziećmi, z własną kuchnią, a może i balią. Póki co nie. Ale rozwój miejscowości zmierza w tym kierunku że takie miejsca powstaną.

domki z duszą w Międzygórzu
Architektura sudecka w Międzygórzu, zdjęcie przedwojenne, koloryzowane