Posted on

Większość z Was dobrze zna to miejsce, więc łapcie 10 ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć i kilka nietypowych ujęć wodospadu i okolic.

1️⃣ Wodospad to pamiątka z czasów wypiętrzania się Masywu Śnieżnika. Woda spada tu z uskoku tektonicznego, który wówczas powstał. Fajnie co? Mamy swój własny uskok tektoniczny! Prawie jak w amerykańskich filmach.

2️⃣ Amerykańskim na pewno zwany bywa wąwóz, którym wodospad płynie w kierunku tamy, gdy już z tego uskoku spadnie. Zupełnie nie wiem czemu, do Wielkiego Kanionu to on podobny nie jest. Ale i tak robi wrażenie, bo jego ściany sięgają miejscami 25 m, a jednocześnie w najwęższym miejscu ma zaledwe 3 m szerokości. Ale co najlepsze – Gmina Bystrzyca obiecała, że zbuduje niebawem cywilizowane zejście do kanionu i będzie można z bliska podziwiać jego majestat.

3️⃣ Jak już czepiamy się nazw, to tuż po wojnie Wodospad nazywany był Wodogrzmotami Żeromskiego. Znów – nie wiedzieć czemu. Żeromski Międzygórza nigdy nie zaszczycił swoją obecnością. Istnieje teoria, wg której nazwa ta pochodzi od hufca harcerskiego im. S. Żeromskiego, który po wojnie brał udział w odnawianiu okolic wodospadu.

4️⃣ Niektóre źródła sugerują jakoby te właśnie okolice Wodospadu zagospodarowała Marianna Orańska. Nie jest to do końca prawdą. Fakt, że za jej panowania rozbudowano ścieżki i punkty widokowe i wymieniono mostek na nowy…albowiem pierwszy mostek powstał na polecenie hrabiego Magnisa (ówczesnego właściciela tych okolic) w roku 1805. Marianna nabyła te ziemie dopiero w roku 1838.

5️⃣ Na polecenie tego samego hrabiego Magnisa próg wodospadu podwyższono sztucznie do 32 metrów wysokości. Obecnie wodospad liczy 21 metrów (niektóre źródła podają 20 albo 22 m). Podczas powodzi w roku 1938 r. sztuczny próg został częściowo zerwany i wysokość wodospadu spadła do 27 metrów (takim jeszcze pamięta go wielu z nas). Kolejna powódź, ta z roku 1997, całkowicie zdewastowała pozostałą część progu i po niemal 200 latach wodospad wrócił do swojej naturalnej formy.

6️⃣ Mimo, że stracił on tytuł najwyższego wodospadu w Sudetach, nadal spokojnie może dzierżyć miano najbardziej spektakularnego. A to dlatego, że w przeciwieństwie do “kaskadujących” innych sudeckich wodospadów (Kamieńczyka czy Szklarki), nasz wodospad spada ogromną masą wody z progu prosto do kotła na dole.

7️⃣ Jak już jesteśmy przy tym kotle to osimnasto-, dziewiętnastowieczni ludzie uważali, że ma on Bóg-wie-jaką głębokość. Dopiero w roku 1836 (lub 1837) dwaj oficerowie – Lutz i von Leuthold – postanowili to sprawdzić. I okazało się, że… niecka ma zaledwie 2 metry głębokości w najgłębszym miejscu.

8️⃣ W 1800 roku wodospad odwiedził John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA (znów ta Ameryka). Bardzo wylewnie opisał później swój zachwyt tym cudem natury, jednocześnie kilkakrotnie podkreślając… fatalny stan dróg w okolicy. Obie rzeczy w zasadzie się nie zmieniły 🙂

9️⃣ Wodospad stał się tłem wielu filmów. Np. “Przyjaciel Wesołego Diabła”, serial “WOW” i oczywiście w pierwszym odcinku “Czterech Pancernych i psa” Janek Kos szuka w jego okolicy żen-szenia dla swojego rannego przyjaciela.

🔟 Przez wielu turystów wodospad błędnie nazywany jest po prostu “Wilczki” (w sensie, że szczenięta wilka). Prawidłowa nazwa to oczywiście Wodospad Wilczki (w sensie: wodospad rzeki o nazwie Wilczka).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *