Posted on

Gdyby Międzygórze istniało w średniowieczu, to (według sztucznej inteligencji), wyglądałoby właśnie tak jak poniżej. Ale nie istniało. Międzygórze jest stosunkowo młodą miejscowością.

Powstało najpewniej w okolicach roku 1560 jako osada drwali, smolarzy i węglarzy eksploatujących tutejsze lasy. Ale już w 1345 poniżej wodospadu Wilczki istniał młyn należący do Wilkanowa, a z 1498 pochodzi wzmianka, że znajdowała się tu fryszerka.

U zarania swego istnienia prawdopodobnie Międzygórze znane było jako Górna Wieś Jawornicka (albo jako Jaworniczka) od rzeki, która przezeń przepływała Jaworniczki (albo Śnieżnej Jawornicy). Tak nazywano wówczas późniejszą Wilczkę.

W 1606 roku mieszka tu 16 osób. W roku 1631 Międzygórze wzmiankowane jako Neu Wölfelsdorf (Nowy Wilkanów, a dosłownie Wölfelsdorf to “wilcza wieś”), przez bliskość do znajdującego się niżej Wilkanowa, istniejącego już wtedy, od prawie 300 lat. Jako Wölfelsgrund po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1737 roku.

Działająca po drugiej wojnie Komisja Nazewnicza starała się mniej więcej odtworzyć po polsku brzmienie nazw niemieckich lub je tłumaczyć. Zdarzają się jednak nazwy zupełnie nowe, np. wynikające z lokalnej topografii. Tak właśnie ochrzczone zostaje Międzygórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *